X
تبلیغات
رایتل

قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی

شنبه 13 آذر 1395

قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی

بشر امروز، پس از قرن ها زندگی بر روی زمین، تازه تازه به فکر افتاده است که نمی تواند به بی توجهی دیرینه و مزمنی خود به سرنوشت محیطی که در آن زندگی می کند ادامه دهد.

قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی بوده است: بحران های مربوط به تخریب لایه ازن، نگهداری زباله های هسته ای، مدیریت ضایعات صنعتی و شیمیایی کارخانه های بزرگ، آلودگی آب ها و ...

ابعاد بحران زیست محیطی که انسان امروز با آن دست در گریبان است به قدری گسترده و حتی مخوف است که آدمیان احساس می کنند برای حفظ حق حیات خود در مقابل ماشین ها و کارخانه ها چاره ای ندارند جز اینکه دست به دامان قضات و محاکم بشوند.

مقاله حاضر که با رویکردی تحلیلی نگاشته شده این موضوع را با تاکید بر تجربه هند بررسی می کند.

1- مقدمه

در این که بقای بشر بر روی این کره خاکی بستگی تمام به حفاظت از محیط زیست دارد، هیچ فرد نسبتا مطلعی از رابطه بین انسان و محیط زیست، شک و تردیدی ندارد.

اصطلاح محیط زیست گرچه در هیچیک از کنوانسیونها، معاهدات و بیانیه های مهم بین المللی تعریف نشده اما در یک نگاه کلی می توان گفت که محیط زیست به همه شرایط و عوامل فیزیکی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و زیبا شناختی اطلاق می شود که اشیاء و اموال موجود در کره زمین در حیطه آن قرار دارد و بر مطلوبیت و ارزش آن اموال و نیز کیفیت زندگی بشر اثرگذار است.

پس هر چه در دور و اطراف خود می بینیم در محدوده معنی و مفهوم این اصطلاح قرار می گیرد.

از طرف دیگر محیط زیست مرزی هم نمی شناسد تا در آن محدود و محصور شود و اثرات تخریب آن در یک کشور به کشور یا کشورهای دیگر سرایت نکند.

از این رو، حافظت از محیط زیست نباید دغدغه یک یا چند کشور تلقی شود بلکه همه کشورها در این زمینه باید مسئولیت پذیر باشند.

فاجعه های زیست محیطی که هر از گاهی در گوشه و کنار این دنیای پهناور رخ می دهد، اغلب حاصل فعالیتهایی است که بشر به ویژه از یکصد سال قبل در راه رسیدن به توسعه و رفاه، در طی فرآیند صنعتی شدن، به آنها دست یازیده و مآلاً باعث تخریب و آلودگی محیط زیست شده است.

مدتهاست که علاج این گونه نابسامانی ها که سلامتی بشر را به خطر انداخته1، فکر انسان را به خود مشغول داشته و نشستهای بین المللی متعددی را شکل داده است که به کنفرانس «محیط زیست انسان» و کنفرانس «محیط زیست و توسعه» (معروف به «اجلاس زمین») که به ترتیب در شهرهای استکهلم (سوئد) و ریودوژانیرو (برزیل) در سالهای 2791 و 2991 توسط سازمان ملل برگزار شدند، به عنوان سرآمد این نشستها می توان اشاره کرد.

2- رویه قضایی و حفاظت از محیط زیست

نوع فایل: word

سایز: 12.3 KB

تعداد صفحه:14خرید فایللینک منبع :قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی

قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی - پارس مارکت | فروشگاه ... parsmarket.filenab.com/product-64623-takgikg.aspx‎Cachedقرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی نقش رویه قضایی توسعه حقوق محیط زیست رویه قضایی حقوق محیط زیست محیط زیست لایه ازن کنوانسیونها بین المللی ... دانلود مقاله قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی - فایل های کمک ... ostadfile.blogsky.com/.../دانلود-مقاله-قرن-بیستم،-قرن-بحران-های-زیست-محیطی‎Cached17 سپتامبر 2016 ... قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی. بشر امروز، پس از قرن ها زندگی بر روی زمین، تازه تازه به فکر افتاده است که نمی تواند به بی توجهی دیرینه ... قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی - فروشگاه اینترنتی شهر townstore.avablog.ir/.../قرن+بیستم%25D8%258C+قرن+بحران+های+زیست+محیطی‎Cached16 سپتامبر 2016 ... تهران - ایرنا - معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در اواخر قرن بیستم با بحران های جدی زیست محیطی از ... قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی negarno95.rozblog.com/.../قرن-بیستم-قرن-بحران-های-زیست-محیطی.html‎Cached17 سپتامبر 2016 ... قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی 1 . قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی قرن بیستم،… قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی 20proje20.rozblog.com/.../قرن-بیستم-قرن-بحران-های-زیست-محیطی.html‎Cached17 سپتامبر 2016 ... قرن بیستم، قرن بحران های زیست محیطی دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 1 بارفرمت فایل: doc حجم فایل: 12 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 14 ... ایرنا - بحران های زیست محیطی ، فراگیرترین چالش قرن www8.irna.ir/fa/News/82102029/‎Cached6 ژوئن 2016 ... اصفهان - ایرنا - بحران های زیست محیطی با سرعت و شدت تمام در حال ... به آنها متفاوت باشد مثلا بحران های زیست محیطی در نیمه دوم قرن بیستم به عنوان ... بزرگترین و فراگیرترین چالش قرن | ایرنا - بحران های زیست محیطی www.ghatreh.com/news/nn32068729/بزرگترین-فراگیرترین-چالش-قرن 6 ژوئن 2016 ... ایرنا - بحران های زیست محیطی با سرعت و شدت تمام در حال گسترش است و به ... به آنها متفاوت باشد مثلا بحران های زیست محیطی در نیمه دوم قرن بیستم ... [PDF] An Introduction to Environmental Geopolitics - Sid www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/69213863312.pdf‎Cached Similarﻣﺤﻘﻘﺎﻥ ﻭ ﺳﯿﺎﺳﺖ ﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﻫﺎﯼ ﺍﺧﯿﺮ ﺑﻪ ﲰﺖ ﮊﺋﻮﭘﻠﺘﯿﻚ ﺯﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ ﻧﺎﻇﺮ ﺑﺮ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺭﻭﯼ ... ﳔﺴﺘﯿﻦ ﺳﺎﻝ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﻥ ﺑﯿﺴﺘﻢ ﺍﻛﻮﻟﻮﮊﯼ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺷﺎﺧﻪ ﺍﯼ ... ﺑﺎﻋﺚ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻥ ﯾﻚ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﺑﯿﻮﺳﻔﺮ ﺯﻣﯿﻦ ﺷﺪﻩ. بحران های زیستی محیطی معضل بزرگ شهرهای ایران - زیست بوم zistboom.com/.../بحران-های-زیستی-محیطی-معضل-بزرگ-شهرهای-ایران‎Cached Similar27 مه 2015 ... معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان اینکه در اواخر قرن بیستم با بحران های جدی زیست محیطی رو به رو شدیم ... بحران های زیست محیطی ایالتهای آمریکا www.hawzah.net/fa/article/view/91107‎Cachedگرچه این پیش بینی با مخالفت گروه های طرفدار محیط زیست روبرو خواهد شد که عقیده ... به منظور اجتناب از بحران اضافی تولید در کشاورزی که از اواخر قرن نوزدهم به بعد ...
برچسب‌ها: بیستم،، بحران، زیست، محیطی