X
تبلیغات
رایتل

طلا‌ق (رجعی)

شنبه 13 آذر 1395

طلا‌ق (رجعی)


طلا‌ق (رجعی) مطلقه رجعیه، زوجیه حقیقی یا زوجه حکمی

طلا‌ق تنها حلا‌ل شرعی است که خود خداوند هم چندان آن را دوست نمی‌دارد و یکی از حقوق شرعی و حلا‌ل زوجین محسوب می‌شود. این حق موضوعی مهم است که با جاری ساختن آن _طبق روایات و احادیث_ عرش الهی به لرزه می‌افتد. در این نوشتار تلا‌ش می‌شود تا این حکم شرعیِ حلا‌لِ نه چندان مطلوب شرع و عرف مورد شناسایی قرار گیرد.

طلا‌ق به دو دسته بائن و رجعی تقسیم می‌شود. منظور از طلا‌ق بائن طلا‌قی است که در قبال آن شوهر نمی‌تواند دوباره به نزد همسر خود بازگردد. به بیان دیگر، با اجرای صیغه طلا‌ق، زن و شوهر از داشتن رابطه و علقه زوجیت منع می‌شوند و در صورتی که بخواهند بار دیگر این رابطه برقرار گردد، بدون داشتن موانع باید صیغه عقد ازدواج جدیدی میان آنها جاری شود.

اما در طلا‌ق رجعی مرد می‌تواند تا زمانی که عده پایان نیافته، بدون انشای عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید. به چنین طلا‌قی، طلا‌ق رجعی و به چنین زنی مطلقه رجعیه گویند. بازگشت مرد به سوی همسر خود در چنین طلا‌قی ممکن است با ادای لفظ یا انجام فعلی صورت گیرد.

در طلا‌ق رجعی جدا از این که در مدت عده، شوهر حق رجوع دارد، طرفین حقوق و تکالیفی را نیز دارا می‌باشند که با حقوق و تکالیف طلا‌ق بائن تفاوت دارد. به عنوان مثال، اگر در طلا‌ق رجعی، زن یا شوهر بمیرند، از هم ارث می‌برند و زن مستحق دریافت نفقه است. مرد نیز حق ندارد تا زمانی که مدت عده به پایان نرسیده است، مطلقه رجعیه خود را از محل سکونتش؛ یعنی منزل خود خارج نماید. در طلا‌ق رجعی زن و مرد از احصان خارج نمی‌شوند و در این زمان اگر مرتکب زنا گردند، زنای آنها زنای محصنه محسوب می‌‌شود.

نوع فایل: word

سایز: 8.53 KB

تعداد صفحه:10خرید فایللینک منبع :طلا‌ق (رجعی)

طلاق رجعی چیست و مطلقه رجعیه کیست؛ وکیل خانواده؛ وکیل طلاق؛ وکیل ... www.dadgaran.com/article/148/index.htm‎Cached Similarدر طلا‌ق رجعی جدا از این که در مدت عده، شوهر حق رجوع دارد، طرفین حقوق و تکالیفی را نیز دارا می‌باشند که با حقوق و تکالیف طلا‌ق بائن تفاوت دارد. تفاوت طلاق بائن با طلاق رجعی www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=416693‎Cached Similarطلاق دائم به دو دسته تقسیم میشود: 1.رجعی 2.بائن که هر کدام با توجه به شرع و قانون ... در طلاق رجعی زن و شوهر از هم ارث میبرند مرد حق ندارد تا زمانیکه مدت عده به پایان ... - نگاهی حقوقی به طلاق رجعی و بائن www.hemayatonline.ir/TextVersionDetail/10891‎Cached2 فوریه 2016 ... به همین جهت شارع برای حفظ این مصلحت، طلاق رجعی را به عنوان اصل قرار داد تا ادامه زندگی زناشویی را با رجوعی ساده در مدت عده امکان‌پذیر سازد. در همین ... عده - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/عده‎Cached Similarاین مدت با توجه به نوع پایان ازدواج (مرگ همسر یا طلاق یا فسخ نکاح)، نوع ازدواج (دائم یا موقت) و شرایط ... همچنین شوهر در هنگام عده طلاق رجعی حق دارد از طلاق رجوع کند. انواع طلاق را بشناسیم - مهرخانه mehrkhane.com/fa/news/11579‎Cached16 ژوئن 2014 ... مراد از طلاق رجعی، طلاقی است که در زمان عده، زوج حق رجوع به زوجه و از سرگرفتن زندگی مشترک را بدون نیاز به عقد نکاح مجدد دارد. در ماده ۱۱۴۸ قانون مدنی ... معنی رجعی | لغت نامه دهخدا - واژه یاب www.vajehyab.com/dehkhoda/رجعی‎Cachedرجعی . [ رِ عی ی ] (ع ص نسبی ) منسوب به سوی طلاق ، یقال : طلاق رِجْعی او رَجْعی . (ناظم الاطباء). رجوع به رَجْعة و رِجْعة شود. احکام رجوع کردن-طلاق - پورتال انهار portal.anhar.ir/node/2015‎Cached Similar(مسأله 2524) در طلاق رجعی مرد به دو قسم می تواند به زن خود رجوع کند1: اوّل: حرفی بزند که معنایش این باشد که او را دوباره زن خود قرار داده است2. دوم: کاری کند که از آن بفهمند ... رجوع مکرر مرد در طلاق رجعی بازیچه کردن زن | پرسمان دانشجویی - حقوق زن hoghogh.porsemani.ir/.../رجوع-مکرر-مرد-در-طلاق-رجعی-بازیچه-کردن-زن‎Cached Similarرجوع مکرر مرد در طلاق رجعی بازیچه کردن زن. در طلاق رجعى، در زمان عدّه، مرد به زن رجوع مى کند و ممکن است این رفتار چندین بار تکرار گردد. آیا این رجوع و طلاق بازیچه کردن ... طلاق خلع چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ - باشگاه خبرنگاران جوان www.yjc.ir/fa/news/5084974/طلاق-خلع-چیست-و-چه-ویژگی‌هایی-دارد‎Cached Similar29 دسامبر 2014 ... طلاق بر دو قسم است: بائن و رجعی، در “طلاق رجعی” برای شوهر در مدت عده حق رجوع وجود دارد؛ یعنی با وجود اینکه با قطع رابطه زوجیت به واسطه اجرای طلاق، ... طلاق رجعی در فقه - ویکی فقه wikifeqh.ir/طلاق_رجعی_در_فقه‎Cachedزنی که با طلاق رجعی از همسرش جدا شده، تا زمانی که در عدّه است حکم زوجه را دارد و همه احکام زوجیّت جز مواردی که استثنا شده بر آن مترتب است، از قبیل جواز غسل دادن هر یک ...
برچسب‌ها: طلا‌ق، (رجعی)